Rév Gas Industries Ltd.

True Partner in Pressure

Maseczki Chirurgiczne,rękawice

Jakie maseczki chronią przed koronowirusem?

Kontakt

Jak wybrać odpowiednią maskę na twarz, aby uchronić się przed unoszącymi się w powietrzu cząsteczkami?

Używanie niewłaściwej maski na twarz daje nie tylko fałszywe poczucie bezpieczeństwa, ale może również narazić nasze życie. Naucz się wybierać maseczkę odpowiednią dla siebie  po lekturze tego artykułu.

Sprzedaż masek na twarz znacznie wzrosła,gdy w poniedziałek 17 czerwca 2013 roku Singapur został pokryty zanieczyszczeniem powietrza pochodzącym z Indonezji. Zapasy masek na twarz  wyprzedały się w wielu sklepach i ich zapasy nie zostały szybko uzupełnione.

Ale niektóre popularne maski na twarz dostępne w sklepach mogą nie zapewnić wystarczającej ochrony przed cząstkami zanieczyszczeń. Każda maska na twarz jest skonstruowana do określonego celu, a wybór niewłaściwej maski daje tylko fałszywe poczucie bezpieczeństwa i niewielki stopień prawdziwej ochrony życia.

Poniżej przedstawiamy kilka typów popularnych masek na twarz i proponujemy kilka zastosowań  dla tych masek:

Jednorazowe maseczki chirurgiczne

Jednorazowe maseczki chirurgiczne pokazane na rysunku służą do wychwytywania płynów ustrojowych użytkownika, takich jak ślina i wydzielina z nosa, i zapobiegają rozprzestrzenianiu się zakaźnych kropelek cieczy na inne osoby.

Jednorazowe maseczki chirurgiczne nie zostały zaprojektowane w celu ochrony przed wdychaniem bakterii, wirusów i drobnych cząstek w powietrzu.

Maski chirurgiczne mają zazwyczaj dwa paski, po jednym z każdej strony, zaczepiające uszy. Niektóre mogą mieć jeden pasek, który przechodzi nad uszami.

Maskę chirurgiczną należy nosić w przypadku przeziębienia, grypy lub kaszlu oraz podczas pracy z pacjentami.

Jednorazowe maseczki chirurgicznenie nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed przed wdychaniem bakterii, wirusów i drobnych cząstek w powietrzu. 

 

Source: © 2010-2020  Bliss Air 

Półmaski filtrujące 

Półmaski filtrujące znane również jako półmaski filtrujące pyłowe, to urządzenia zaprojektowane w celu ochrony użytkownika przed wdychaniem szkodliwych pyłów, oparów lub gazów.

Można znaleźć wśród nich modele zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku 

Półmaski filtrujące jednorazowe

Półmaski filtrujące jednorazowe N95.Maski jednorazowe to maski zawierające słowo „NIOSH” i „N95”, „N99”, „N100”, „R95”, „R99”, „R100”, „P95”, „P99” lub „P100” i tak  oznakowane .Liczba wskazuje minimalną ilość cząstek unoszących się w powietrzu (w procentach), którą maska może filtrować. Na przykład, jeśli maska ma certyfikat „N95”, oznacza to, że może filtrować co najmniej 95% cząstek.

Jednorazowe maski oddechowe, takie jak maska 3M N95, powinny być wyposażone w co najmniej dwa paski wokół głowy, jeden nad uszami i jeden poniżej. Zapewnia to mocniejsze i ściślejsze dopasowanie, aby zapobiec wyciekaniu cząstek przez luźną szczelinę.

Ważne jest, aby nosić maskę dokładnie na nosie i pod brodą. Luźno noszona maska nie zapewnić odpowiedniej ochrony.

Jednorazowa maska oddechowa może ona zapewnić odpowiednią ochronę przy prawidłowym stosowaniu.

Półmaski filtrujące wielokrotnego użytku

Półmaski filtrujące wielokrotnego użytku z filtrami P100 .

Półmaski filtrujące wielokrotnego użytku są używane przez strażaków i ludzi pracujących z niebezpiecznymi chemikaliami. Półmaski wielokrotnego użytku, które są wyposażone w funkcję oczyszczania powietrza, takie jak półmaska pokazana na zdjęciu, mogą być wyposażone w różnego rodzaju filtry, aby zapewnić wymagany poziom ochrony. Na przykład różowe filtry zastosowane w pokazanej masce posiadają certyfikat P100.

Półmaski wielokrotnego użytku są dostępne w kilku różnych rozmiarach,tj. małych, średnich i dużych w celu dopasowania do różnej wielkości twarzy.Najczęsciej nie są przeznaczone do dopasowania do małej twarzy małych dzieci.

Jedną z głównych zalet masek wielokrotnego użytku w porównaniu z jednorazowymi jest to, że lepiej dopasowują się do krzywizn twarzy, zapewniając szczelniejsze i wygodniejsze uszczelnienie (a tym samym lepszą ochronę) niż maski jednorazowe.

W przeciwieństwie do masek jednorazowych filtry w maskach wielokrotnego użytku również działają dłużej, mogą być używane wielokrotnie i można je łatwo wymienić.

Niektóre maski wielokrotnego użytku można nawet podłączyć do alternatywnego źródła powietrza, takiego jak wysokociśnieniowy zbiornik powietrza, aby całkowicie wyeliminować wszelkie szanse na wdychanie toksycznych cząstek.

Przy prawidłowym stosowaniu maski wielokrotnego użytku zapewniają najlepszą ochronę.

Źródło: © 2010-2020 Bliss Air

 

Świat stoi w obliczu braku masek i innego sprzętu ochronnego przed nowym koronawirusem, ostrzegł szef Światowej Organizacji Zdrowia w piątek, 7 lutego. Maski chirurgiczne są szczególnie poszukiwane. Ale czy są naprawdę skuteczne? Jakie maski faktycznie chronią przed Covid-19?

Kolmi-Hopen jest jednym z głównych producentów produktów medycznych jednorazowego użytku. W normalnych okolicznościach ich zakład we Francji wytwarza 150 milionów masek chirurgicznych i ponad 20 milionów półmaski filtrujących  rocznie. Dziś, przy rosnącym popycie, poproszono ich o wykonanie łącznie ponad 500 milionów masek. Tak powiedział Gérald Heuliez, dyrektor zarządzający Kolmi-Hopen, francuskiej agencji prasowej AFP. W międzyczasie firmy takie jak Foxconn podały, że do końca tego miesiąca wyprodukują 20 milionów masek, aby sprostać światowemu popytowi.

Od wybuchu epidemii  ludzie w Chinach i w innych krajach rzucili się do lokalnych aptek, aby zdobyć maski chirurgiczne. Istnieją jednak różne rodzaje masek na rynku i nie wszystkie z nich są naprawdę skuteczne przeciwko temu wirusowi. Jakie maski faktycznie zapewniają ochronę?

Zaraźony pacjent powinien nosić maskę chirurgiczną,od chwili gdy tylko podejrzewa się zakażenie.

W Europie dla personelu konieczne jest noszenie masek  co najmniej klasy FFP2 lub FFP3 w celu zapewnienia maksymalnej filtracji cząstek i aerozoli podczas opieki nad pacjentem, który jest zarażony lub podejrzewa się, że może być jest zarażony.

W Stanach Zjednoczonych maska N95 filtruje 95% cząstek unoszących się w powietrzu, a nawet może filtrować bakterie i wirusy, zgodnie z informacjami  podanymi przez  Centers for Disease Control and Prevention. Tak więc dla personelu konieczne jest noszenie maski klasy N, R lub P.

Czy należy używać maski jednorazowego lub wielokrotnego użytku?

Maski Honeywell z wyjmowanymi filtrami (Żródło: Honeywell)

Maski chirurgiczne są wyrobami medycznymi jednorazowego użytku, które należy zutylizować w odpowiedni sposób po użyciu. Maski (FFP / N, R lub P) mogą być jednorazowego użytku lub wielokrotnego użytku. W drugim przypadku można wymienić filtr, gdy jest on zużyty.

Producent określa efektywną żywotność maski chirurgicznej lub maski wielokrotnego użytku. Różni się ona  w zależności od zastosowania. Ogólnie rzecz biorąc, może wynosić od trzech do ośmiu godzin, w zależności od stężenia zanieczyszczenia i szeregu czynników zewnętrznych, takich jak wilgotność powietrza, temperatura, objętość wdychanego powietrza itp.

W przypadku masek wyposażonych w filtry, jeśli użytkownik zaczyna wyczuwać zapach gazu, musi natychmiast opuścić obszar roboczy i wymienić filtr. Podobnie w przypadku filtrów przeciwpyłowych, jeśli użytkownik zaczyna odczuwać wzrost wysiłku wdechowego, powinien opuścić pomieszczenie i wymienić filtr. Te maski są noszone głównie przez osoby pracujące w kontakcie z chemikaliami lub przez strażaków.

Źródło: e-magazyn MedicalExpo © 2020